Warszawska wycieczka śladami Chopina

łazienki

Zwiedzanie Warszawy w sposób zaplanowany jest zawsze doskonałą okazją do poznania miasta w oryginalny sposób. Ciekawym pomysłem na tego rodzaju eskapadę nie tylko dla wielbicieli muzyki poważnej może być spacer po stolicy do miejsc, w których mieszkał i koncertował Fryderyk Chopin lub związanych z nim w sposób symboliczny.

Miejsca związane z koncertami Chopina

Aby dowiedzieć się więcej na temat wielkiego polskiego kompozytora, warto sięgnąć po tekst o Chopinie na stronie Łazienek Królewskich. Można tam również znaleźć informacje dotyczące mniej znanych faktów z życia geniusza oraz ciekawostki dotyczące jego przyjaźni ze współczesnymi mu wielkimi artystami. Pałac Radziwiłłów czyli obecnie Pałac Prezydencki, to miejsce pierwszego koncertu Chopina. Zagrał go, mając zaledwie 8 lat, czym wprawił w osłupienie i podziw wszystkich słuchaczy. Inną lokalizacją, w której rozbrzmiewały melodie grane przez tego wielkiego artystę jest Kościół Wizytek (pełna nazwa: kościół Opieki św. Józefa Oblubieńca Niepokalanej Bogurodzicy Maryi). Jako piętnastolatek pełnił tam funkcję organisty. Niejednokrotnie zdarzało się, że podczas nabożeństw zapamiętywał się w improwizacjach i konieczne było upominanie go, by skończył grać. Kolejnym koncertowym miejscem Chopina jest Belweder -tam dał występ dla Wielkiego Księcia Konstantego. Pałac Krasińskich to cel szczególnie warty odwiedzenia, ponieważ jest to miejsce ostatniego warszawskiego koncertu Fryderyka Chopina.

Miejsca, w których mieszkał Chopin

Grób Nieznanego Żołnierza jest jedynym zachowanym fragmentem pałacu Saskiego, który niegdyś zamieszkiwała rodzina Państwa Chopinów. Budynek Porektorski, będący oficyną Pałacu Kazimierzowskiego, który dziś jest siedzibą Wydziału Orientalistycznego i Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego był miejscem zamieszkania Chopina przez niemal połowę jego warszawskiego życia od 1817 roku. Znajdują się tam dwie tablice pamiątkowe: pierwsza przy wejściu do pałacowej oficyny, druga na wysokości I piętra zachodniej ściany, na której widnieje płaskorzeźba przedstawiająca wizerunek artysty. Pałac Kazimierzowski oraz Pałac Czapskich (Krasińskich) to kolejne miejsca zamieszkania Chopinów.

Miejsca pamięci Fryderyka Chopina

Miejsca upamiętniające Chopina w sposób szczególny to m.in.

  • Pomnik Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich, pod którym odbywają się recitale fortepianowe. Muzyki można posłuchać w każdą niedzielę w godzinach: 12:00 i 16:00 od maja do września.
  • Kościół Św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu, w którym znajduje się urna z sercem Fryderyka Chopina i płaskorzeźba przedstawiająca wizerunek artysty autorstwa Leonardo Marconiego i Andrzeja Pruszyńskiego.
  • Muzeum Fryderyka Chopina przy ulicy Okólnik.

admin Autor

Dodaj komentarz