Poznaj sposoby, które pomogą Ci zaoszczędzić na roamingu

wakacje

Planujesz wyjazd i obawiasz się wydatków związanych z roamingiem i Internetem mobilnym? Poznaj sposoby, które pozwolą Ci zaoszczędzić.

Jak oszczędzać na roamingu

W zeszłym roku (15 czerwca 2017 r.) weszło prawo dzięki któremu mieszkańcy państw należących do Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii i Liechtensteinie mogą korzystać na jej terenie z roamingu zupełnie za darmo – są jednak odstępstwa dla operatorów telekomunikacyjnych. Dlatego jeśli będziesz zbyt dużo rozmawiał i wykorzystywał transfer danych, operator może naliczyć Ci dodatkowe opłaty (obowiązuje to polskich operatorów m.in. roaming orange, roaming plus). Dzięki nowej ustawie faktycznie możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy podróżując po krajach należących do Unii Europejskiej – tani roaming obowiązuje Cię podczas podróży do największych stolic europejskich. Dlatego wypad na currywurst do Berlina, wycieczka na wieżę Eiffla w Paryżu czy długi spacer La Rambla w Barcelonie, nie musi się już wiązać z dużym rachunkiem za telefon. Po Europie możesz spokojnie podróżować, ale co w przypadku wyjazdów poza Unię Europejską?

Tani roaming – są sposoby

Jeśli jednak wybierasz się poza UE i tam są sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy na roamingu. Pierwszy i najprostszym jest korzystanie z telefonu wykorzystując Wi-Fi – prawie każda restauracja, hotel, galeria i muzeum ma własny dostęp do Wi-Fi. Po prostu podłączaj się i korzystaj z komunikatorów (Messenger, WhatsApp) oraz aplikacji, dzięki którym możesz „zadzwonić” do rodziny lub bliskich np. Skype. W niektórych przypadkach możesz także pobrać niektóre aplikacje i korzystać z nich offline np. mapy możesz je pobrać, a później korzystać bez dostępu do Internetu. Inne sposoby na tani roaming oraz odpowiedź na pytanie jak oszczędzać na roamingu znajdziesz na http://finagoo.pl

Polscy operatorzy (roaming orange, roaming plus)

Oczywiście jako klient polskich operatorów, dzięki ustawie możesz korzystać z roamingu w Unii Europejskiej za darmo. Jednak rodzimi operatorzy zastrzegli sobie prawo i doliczają opłaty za nadmierne korzystanie z usług. Dlatego przy nadmiernym korzystaniu z roamingu operator (roaming orange oraz roaming plus) może doliczyć CI 16 groszy za minutę wykonywanego połączenia, 5 groszy za minutę odebranego, 5 groszy za wysłanego SMS-a oraz 4 grosze za 1 MB transmisji danych. Obowiązuje to także innych polskich operatorów.

admin Autor

Dodaj komentarz